31 maja 2024

DIETA NA NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY- czy unikać węglowodanów?

 

Jeśli masz niedoczynność tarczycy i od jakiegoś czasu próbujesz zrzucić kilogramy, które może pojawiły się w wypadku tej przypadłości, pewnie spotkałaś się z takimi poglądami, że powinnaś ograniczyć węglowodany, cukier, wszystkie słodkie rzeczy oraz owoce, bo w końcu zawierają fruktozę i może przejść na dietę keto.

Sama lata temu wyleczyłam moją niedoczynność i hashimoto dietą i dzisiaj chciałabym Cię troszkę kontrowersyjnie, zachęcić do spożywania słodkości, ale w bardzo konkretnej formie!


Chodzi oczywiście o owoce.  Kiedy została zdiagnozowana u mnie niedoczynność i hashimoto, sięgnęłam po bardzo prostą dietę, która obfitowała właśnie w surowe warzywa i owoce (tutaj znajdziesz wszytskie wpisy na ten temat).(tutaj znajdziesz wszytskie wpisy na ten temat).

Te ostatnie były wtedy moim głównym źródłem węglowodanów i powiem Ci, że w większości jest tak do dzisiaj!

Obecnie zjadam umiarkowane ilości tłuszczów, dzięki czemu moja wrażliwość insulinowa jest bardzo wysoka i owoce zupełnie nie są dla mnie problematyczne a wręcz nie wyobrażam sobie bez nich mojej diety!


Z czasem zauważyłam i dowiedziałam się, że tarczyca jest organem, który bardzo potrzebuje węglowodanów i moim zdaniem owoce dla osób z niedoczynnością to naprawdę jedna z najlepszych opcji. Nie każdy bowiem dobrze reaguje na ryż i wszelkie inne ziarna, szczególnie te zawierające gluten, który może mocno opóżniać leczenie w przypadku Hashimoto.

Taka prosta dieta obfita w owoce, late temu pozwoliła mojej tarczycy całkowicie się zregenerować i bardzo szybko postawiła mnie na nogi ze stanu w którym naprawdę nie miałam siły na nic- nie mogłam trenować i wychodziłam wtedy z diety keto, która w dużej mierze mnie w to położenie zaprowadziła.

I tego typu diety, diety niskoweglowodanowe, mocno ograniczające węglowodany za każdym razem pogarszały moje samopoczucie i wyniki, bo sprawdzałam to naprawdę wiele razy.


Wszystkie komórki w naszym ciele potrzebują glukozy, nasz mózg potrzebuje glukozy i taki stan w którym przez dłuższy czas naszemu organizmowi tej glukozy nie dostarczamy, uruchamia wiele rezerwowych mechanizmów po to, żeby jednak był w stanie tą glukozę jakoś pozyskać.

Osoby z niedoczynnością bardzo żywo reagują na taką sytuację i wyższe poziomy stresu pogorszeniem samopoczucia, wyników. Podniesione przez dłuższy czas poziomy kortyzolu lub jedno mocno stresujące zdarzenie potrafią mocno odcisnąć się na ich samopoczuciu- te osoby miewają dodatkowo problemy z nadnerczami, często sięgają po kawę, by jakoś dodać sobie choć trochę sił do życia, nieświadomie kreując jeszcze większy deficyt energetyczny i jeszcze bardziej podnosząc poziomy stresu.

Natomiast tym, co bardzo szybko i skutecznie obniża kortyzol jest właśnie glukoza, dlatego w stresujących momentach mamy ochotę na coś słodkiego- nasz organizm chce zbudować zapasy po to, żeby mógł stawić czoła zagrożeniom i to jest mechanizm z którego możemy korzystać- mądrze, dostarczając organizmowi tego, czego potrzebuje ale nie w tej niezdrowej formie.

I owoce są tutaj idealną i stworzoną przez naturę opcją, z której mogą i powinny korzystać osoby z niedoczynnością tarczycy!

Ja od dziecka uwielbiałam słodkie rzeczy i kiedy jeszcze jadłam totalnie wszytsko, kochałam ciasta, torty, czekolady i wszelkie desery- kiedy wychodziłam z choroby, nauczyłam się, że nabiał jest nie dla mnie i zostały mi deserki wegańskie, które jednak często zawierały soję i duże ilości orzechów, więc nie zawsze chciałam się na nie decydować:) Nauczyłam się więc robić owocowe sałatki z owoców i warzyw, które najbardziej mi smakują a nawet słodkie sosy do klasycznych zielonych sałatek aby w ten sposób zjadać więcej zdrowej zieleniny. 

I tak dopracowałam moje ulubione połączenia, że w tym momencie zupełnie nie ciągnie mnie już do klasycznych deserów i słodkości z cukierni- a naprawdę nie sądziłam, że będzie to możliwe!


W ZAKŁADCE TARCZYCA (KLIK) ZNAJDZIECIE CAŁE INFO O MOJEJ DIECIE.Dlatego jeśli macie niedoczynnośc ale na dietach z małą ilością węglowodanów Wasze wyniki się nie poprawiają, dajcie owocom drugą szansę!

Jeśli macie pytania, piszcie!


Buziaki


Ala


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Hej hej! Fajnie że jesteś!

Napisz co najbardziej Cie zaciekawiło- jeśli masz pytania pisz koniecznie.
Jeśli nie dostałaś odpowiedzi przypomnij mi od najnowszym postem, czasem coś przeoczę :) ❤️❤️

Jeśli wiesz, że możesz pomóc innej czytelniczce, będziemy wszystkie bardzo wdzięczne! ❤️❤️

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Obsługiwane przez usługę Blogger.