10 grudnia 2018

ODPOWIEDZI NA WASZE PYTANIA dotyczące trądziku różowatego:)


Pamiętacie post o trądziku różowatym, powstały z okazji akcji Róż się do lekarza? Dzisiaj obiecywane odpowiedzi dermatologa na Wasze pytania;)
Znajdziecie je na końcu, bo wcześniej macie cały 'wywiad' z Panią Aleksandrą- na pytania odpowiada bowiem właśnie dr hab. n. med. Aleksandra Batycka-Baran - specjalistka dermatolog-wenerolog, adiunkt w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), European Academy of Dermatology and Venereology (EADV) i European Society for Dermatological Research (ESDR). Odbyła liczne staże z dziedziny dermatologii i dermatologii estetycznej m.in. w Londynie, Monachium czy Bostonie. Na co dzień w klinice Wroderm zajmuje się leczeniem chorób skóry, wykonywaniem zabiegów medycyny estetycznej, jak i szkoleniem studentów i lekarzy specjalizujących się w dermatologii.

Starałam się zapytać ją o jak najwięcej rzeczy, które mogą być przydatne dla osób borykających się z trądzikiem różowatym:) Koniecznie zerknijcie też na stronę rozsiedolekarza.pl po więcej szczegółów dotyczących akcji!Niżej przechodzimy oczywiście do wszystkich pytań i odpowiedzi Pani dermatolog:


1.Jak wygląda skóra dotknięta problemem trądziku różowatego? Jakie objawy skórne powinny zwrócić naszą uwagę i kiedy warto wybrać się do lekarza by zdiagnozować stan naszej cery?


Trądzik różowaty (rosacea) jest częstą, przewlekłą zapalną chorobą skóry, która dotyczy głównie centralnej części twarzy (nos, policzki, czoło, broda), rzadziej szyi i dekoltu. Charakterystyczne dla trądziku różowatego są: rumień, wykwity zapalne (grudki, krosty), rzadziej zmiany przerostowe. Pierwszym objawem trądziku różowatego jest zwykle rumień skóry twarzy, rzadziej szyi i dekoltu, początkowo o charakterze napadowym tzn. pojawiający się pod wpływem określonych czynników (tj. wysoka temperatura, stres emocje), potem utrwalony tzn. obecny stale. Często widoczne są teleangiektazje tzn. trwale rozszerzone naczynia krwionośne, zwane potocznie pajączkami naczyniowymi. Zmianom skórnym często towarzyszy pieczenie i kłucie. W przebiegu choroby mogą pojawić się zmiany zapalne np. grudki, krosty. Rzadziej występują zmiany przerostowe. Jeśli się pojawiają to często dotyczą skóry nosa tzw. rhinophyma (nos guzowaty), ale też czoła, brody. To charakterystyczny objaw występujący częściej u mężczyzn. Należy również pamiętać o objawach ocznych trądziku różowatego, które często pozostają nierozpoznane. Zmiany oczne dotyczą początkowo brzegów powiek, ale mogą objąć również spojówkę, a nawet, w ciężkiej postaci choroby, rogówkę, doprowadzając do zaburzeń widzenia. Początkowo dochodzi do zaczerwienienia i pieczenia brzegów powiek, mogą być również widoczne żółtawe łuski. Niewątpliwie osoby, które zauważyły już pierwsze objawy trądziku różowatego (rumień, teleangiektazje- pajączki naczyniowe) powinny udać się jak najszybciej do specjalisty dermatologa. Wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie właściwego postępowania (tj. pielęgnacja skóry) i leczenia, może zapobiec zaostrzeniom i rozwojowi choroby. 

2.Jakie typy trądziku różowatego wyróżniamy? Czym różnią się między sobą?

Według klasyfikacji National Rosacea Society z 2002 roku wyróżniono następujące podtypy trądziku różowatego:

1. Podtyp rumieniowo-teleangiektatyczny - najczęstszy, charakteryzuje się występowaniem rumienia w centralnej części twarzy, rzadziej na szyi, dekolcie, małżowinach usznych. Początkowo rumień ma charakter nawrotowy tzn. pojawia się pod wpływem określonych czynników tj. wysoka temperatura, stres, emocje, potem utrwalony tzn. jest obecny stale, mogą towarzyszyć mu teleangiektazje tzn. trwale rozszerzone naczynia krwionośne, zwane potocznie pajączkami naczyniowymi.

2. Podtyp grudkowo-krostkowy, w przebiegu którego występują zmiany zapalne: grudki (wykwity czerwone, wypukłe – kopulaste) i krosty.

3. Podtyp przerostowy – w tym podtypie choroby dochodzi do przerostu skóry i gruczołów łojowych. Skóra ulega nieregularnemu pogrubieniu. Najczęściej zmiany przerostowe dotyczą nosa (rhinophyma, nos guzowaty), rzadziej brody, czoła, policzków, małżowin usznych. Zmiany przerostowe nosa mogą mieć różne nasilenie. Podtyp ten utożsamiany jest czasem, przez laików z tzw. nosem alkoholika (whiskey nose, gin bossom), choć należy podkreślić, że zmiany te nie są spowodowane piciem alkoholu.

4. Podtyp oczny – w przebiegu którego występują zmiany zapalne, początkowo dotyczące brzegów powiek, w dalszym etapie mogą zostać zajęte inne struktury oka, tj. spojówka i rogówka. Zmiany oczne, o różnym nasileniu, są stosunkowo częste. Do zgłaszanych objawów należą: pieczenie, kłucie, uczucie ciała obcego w oku, łzawienie.

Należy podkreślić, że w nowej klasyfikacji trądziku różowatego z 2017 eksperci National Rosacea Society podkreślają, że podział ten ma głównie znaczenie teoretyczne. W rzeczywistości poszczególne podtypy często współwystępują tzn. u jednego pacjenta mogą występować zarówno zmiany rumieniowe, zapalne, objawy oczne lub przerostowe. Ponadto każdy podtyp zmian (rumień, grudki, krosty) może mieć różne nasilenie- łagodne, umiarkowane, ciężkie. 

3.Czy trądzik różowaty potrafi rozwinąć się w każdym wieku? Czy widzimy jakieś zależności między błędami w pielęgnacji, diecie, stylu życia a rozwojem tej choroby skóry?

Trądzik różowaty pojawia się zwykle u osób po 30 roku życia, ale może pojawić się również u osób młodszych, po 20 roku życia, a nawet, choć bardzo rzadko, u dzieci.

Oprócz uwarunkowań genetycznych (osobniczych), znane są czynniki środowiskowe, które mogą zaostrzać chorobę, a których pacjenci z trądzikiem różowatym powinni unikać. Należą do nich:

- wysoka temperatura (sauna, gorąca kąpiel, prysznic, gorące potrawy i napoje)

- nagłe zmiany temperatury otoczenia, silny wiatr

- ostre potrawy, przyprawy

- promieniowanie UV (słońce, solarium) - należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej ochrony p/słonecznej, m.in. kremy z SPF=50

- używki: alkohol, kawa, herbata (szczególnie mocne)

- stres i silne emocje

-okres menopauzy

- czynniki infekcyjne, np. Demodex folliculorum i Helicobacter pylori (znaczenie w patogenezie trądziku tej bakterii pozostaje kontrowersyjne)

- nieprawidłowa pielęgnacja skóry m.in. stosowanie kosmetyków drażniących skórę – odpowiednia pielęgnacja skóry ma bardzo ważne znaczenie w zapobieganiu zaostrzeniom i rozwojowi choroby. 

4.Jak wygląda idealna pielęgnacyjna, podstawowa rutyna w wypadku skóry z trądzikiem różowatym. Jak oczyszczać skórę, czym i jak nawilżać, czym leczyć, jak łagodzić i jakie produkty poleca Pan/Pani swoim pacjentom i co przynosi największą ulgę i najlepsze rezultaty? Czy istnieją produkty, których takie osoby powinny unikać?

U osób z trądzikiem różowatym bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Skóra u osób z tym schorzeniem jest skórą wrażliwą i delikatną – tzw. „sensitive skin”, skłonną do podrażnień pod wpływem różnych czynników. Stosowane preparaty do pielęgnacji twarzy (kosmetyki) powinny być łagodne, czyli pozbawione substancji drażniących (np. substancji złuszczających/peelingujących, alkoholu), a także substancji zapachowych (np. perfume mix, cytronelol, eugenol), barwników, i konserwantów (np. parabeny, formaldehyd lub substancje uwalniające formaldehyd - Quaternium -15). Substancje te mogą podrażniać skórę, zaostrzać zmiany skórne lub u niektórych osób działać alergizująco. Stosowane preparaty powinny natomiast zawierać substancje nawilżające, działające ochronnie, odbudowujące lub utrzymujące prawidłową barierę skóry np. lipidy, oleje. Mogą zawierać również substancje łagodzące np. pantenol. Kosmetyki stosowane do mycia twarzy nie powinny zawierać mydeł i środków emulgujących np. SLS, SLES, które uszkadzają płaszcz lipidowy skóry i powodują podrażnienie. Zaleca się stosowanie łagodnych preparatów, pozbawionych substancji drażniących, działających łagodząco, np. płyny micelarne, mleczka lub wody termalne do skóry wrażliwej, delikatnej, naczyniowej. Korzystne może być również stosowanie preparatów zawierających substancje wzmacniające naczynia krwionośne i działające przeciwobrzękowo np. hesperydyna, sorbitol, witamina C, E. Czasami mogą one podrażniać skórę, więc najlepiej po poradę udać się do specjalisty dermatologa, który oceni stan skóry i indywidualnie dobierze preparaty do prawidłowej pielęgnacji skóry. Najczęściej dermatolodzy zalecają stosowanie odpowiednich dermokosmetyków, sprawdzonych preparatów przebadanych dermatologicznie, pozbawionych substancji drażniących i alergizujących, najlepiej do skóry wrażliwej i delikatnej lub naczyniowej np. Bioderma, Avene, Iwostin, czy Cetaphil DA Ultra do skóry wrażliwej. 


5.Na co jeszcze zwrócić uwagę? O czym każda osoba z trądzikiem różowatym powinna pamiętać?

Trądzik różowaty to choroba przewlekła, której nie można do końca wyleczyć, ale można ją kontrolować. Choć na niektóre przyczyny trądziku różowatego nie mamy wpływu np. skłonność osobnicza i genetyczna, należy zwrócić uwagę na te czynniki, na które wpływ mamy – czynniki środowiskowe. Modyfikacja stylu życia, diety, jak również odpowiednia pielęgnacja skóry i leczenie, może znacząco wpłynąć na przebieg choroby tzn. zapobiegać jej zaostrzeniom i postępowi. W przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby, bardzo ważne jest zgłoszenie się do specjalisty dermatologa, który zaleci odpowiednie postępowanie. 

6.Czego osoby z trądzikiem różowatym powinny się wystrzegać? Jakie błędy najczęściej popełniają i co może zaostrzać przebieg choroby?

Bardzo ważna jest modyfikacja stylu życia - unikanie czynników zaostrzających chorobę, o których mówiłam wcześniej. Osoby z trądzikiem różowatym często stosują nieodpowiednie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, które nie tylko nie pomagają, ale mogą również zaostrzać przebieg choroby i zwiększać jej nasilenie. Ponadto osoby z trądzikiem różowatym często nie zgłaszają się po pomoc do specjalisty dermatologa, uważając swoją chorobę za problem kosmetyczny. Obecnie dostępne są leki, zarówno miejscowe, jak i ogólne, które pozwalają na znaczne złagodzenie objawów choroby i jej kontrolę. 

7.Ja mam pytanie: jakie kwasy przy skórze z trądzikiem różowatym, ale jednocześnie bardzo zanieczyszczonej?

Bardzo zanieczyszczona cera z trądzikiem różowatym wymaga fachowej opieki – niestety nie wiem, jaki charakter mają zanieczyszczenia, o których wspominasz, dlatego najlepiej udać się do lekarza specjalisty, który dokładnie obejrzy skórę i zaleci odpowiednie zabiegi.

W leczeniu trądziku różowatego najczęściej stosowany jest kwas azelainowy, w stężeniu 15%. Wyższe stężenia należy stosować ostrożnie, pod kontrolą lekarza, gdyż mogą one podrażniać skórę. Kwas azelainowy jest naturalnie występującym kwasem dikarboksylowym, działającym głównie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Działa on również keratolitycznie i hamuje melanogenezę. W leczeniu trądziku różowatego w niektórych przypadkach mogą być stosowane retinoidy - pochodne witaminy A, ale należy stosować je z dużą ostrożnością, nie we wszystkich przypadkach i okresach choroby. 


8.A jeżeli chodzi o zabiegi, żeby ten problem wyeliminować lub znacząco ograniczyć to jest to możliwe? Mam bardzo silną postać tej choroby skóry, mimo, że mam dopiero 18 lat. Ograniczyłam trochę ten problem robiąc kilka razy laser cutera, ale chciałabym pozbyć się tego całkowicie. Po sobie też widzę, że nie mogę dużo na twarz nakładać, na moc krem rozex, punktowo olejek herbaciany i jak się czuje niekomfortowo, żeby się nie czerwienic nakładam jeszcze grubsza warstwę sudocremu, tam, gdzie szczególnie widać, czasem tez nie nakładam nic, tylko spryskam wodą termalną. Ostatnio się zastanawiałam, skoro robi się zabiegi IPL na twarz to czy można do tego użyć IPL domowego, którego się używa na owłosienie? Nie ukrywam, że jeden taki zabieg mam za sobą.

W IPL stosuje się różne zakresy fal do różnych terapii, dlatego niewskazane jest stosowanie IPL domowego do depilacji lub do innych celów. Informują również o tym ulotki producentów. Częstotliwość fal w IPL do depilacji domowej jest inna niż stosowana do redukcji zmian rumieniowych i naczyniowych, więc stosowanie nieodpowiedniego zakresu fal może doprowadzić do pogorszenia się stanu skóry. Pamiętaj proszę, że skóra z trądzikiem różowatym jest skórą delikatną, a po Twojej wypowiedzi, że Twoja skóra jest wyjątkowo podatna na podrażnienia. 


9.Chciałam jeszcze zapytać o nabiał przy trądziku - słyszałam, że powinno się go wyeliminować, jednak moje pytanie jest takie, czy ser żółty liczy się jako nabiał? Słyszałam, że laktoza właściwie w nabiale głównie szkodzi, a w serze, jako produkcie nabiałowym, ale już przetworzonym, laktozy jako takiej już nie ma i wszelkie napisy na serze żółtym "nowość - bez laktozy" to chwyt reklamowy, bo żaden żółty ser w naturze swej już tej laktozy nie ma.

Laktoza to cukier mleczny zawarty w mleku krowim i innych ssaków, również w mleku kobiecym. Ser żółty zawiera 0,1 g laktozy w 100 gramach produktu, zawartość laktozy jest nieporównywalnie mniejsza niż w mleku, odpowiada za to proces produkcyjny – mleko podczas produkcji sera jest poddawane procesowi fermentacji, podczas którego bakterie żywiące się cukrem mlecznym przetwarzają go do kwasu mlekowego. Co oznacza, że ser zółty, który jest efektem fermentacji, zawiera o wiele mniej laktozy niż mleko. 

10.Jak jest z kolei z kefirem? To też nabiał, a słyszałam, że właśnie fantastycznie na cerę wpływa jako probiotyk.

Kefir jest kolejnym produktem fermentacji mleka, należy to tzw. nabiału świeżego. Jest często polecany, ze względu na jego pozytywny wpływ na układ pokarmowy, który jest znany od lat. Zawiera laktozę, jak i laktazę. 

11.Ja mam pytanie: Czy da się zrobić jakieś testy alergiczne, bądź inne w których by wyszło, że to np. nabiał nam szkodzi i zaostrza trądzik? Czy to jedynie możemy stwierdzić przez własne obserwacje?

Najlepiej stwierdzić wpływ danego pokarmu na stan skóry poprzez własne obserwację. Oczywiście można również wykonać testy na alergię pokarmową np. na składniki mleka tj. kazeina, białka serwatkowe. U części osób może również wystąpić nietolerancja laktozy. W tych przypadków nabiał może pogarszać stan skóry. 

12.Mam pytanie o zabiegi, które mogę wykonać w salonach na skórze z trądzikiem różowatym. Zależy mi na zmniejszeniu rumienia i zaskórników.
Zaskórniki nie są charakterystyczne dla trądziku różowatego, występują one w przebiegu trądziku zwykłego. Być może ma Pani trądzik zwykły. Myślę, że najlepiej skonsultować się w tej kwestii z lekarzem dermatologiem, który określi rodzaj schorzenia (trądzik różowaty/ trądzik zwykły), typ skóry i dobierze odpowiednie zabiegi. W celu zmniejszania rumienia pomocne mogą być zabiegi z zastosowaniem intensywnego pulsacyjnego źródła światła (intense pulsed light therapy – IPL), o odpowiedniej długości fali lub zabiegi z zastosowaniem niektórych laserów o odpowiedniej długości fali. Zabiegi te dostępne są w gabinetach lekarskich, mogą one działać korzystnie i pozwalać na kontrolę choroby. Rodzaj zabiegu dobierany jest indywidualnie, w zależności od nasilenia i charakteru zmian skórnych. Do osiągnięcia zadawalającego efektu często potrzebna jest seria zabiegów oraz ich okresowe powtarzanie. W leczeniu trądziku różowatego stosowany jest również kwas azelainowy, w odpowiednim stężeniu. Jest to naturalnie występujący kwas dikarboksylowy, działający głównie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Działa on również keratolitycznie i hamuje melanogenezę. Na zaskórniki obecne w przebiegu trądziku zwykłego (inny rodzaj trądziku), pomocne mogą być np. niektóre peelingi z wykorzystaniem alfa- lub poli-hydroksykwasów np. kwasu migdałowego, glikolowego, laktobionowego. Najlepiej po poradę udać się do lekarza dermatologa. Należy pamiętać, że nieodpowiednie zabiegi stosowane bez opieki lekarza dermatologa mogą pogorszyć stan skóry. 

13.Czy antybiotykiem można wyleczyć trądzik? Czy jeśli lekarz kolejny raz wypisuje ten sam lek na trądzik i witaminę PP, bez badania hormonów powinnam od niego uciekać? Czy trądzik jest dziedziczny? Można go jedynie zaleczyć czy wyleczyć?

Jeśli mówimy o trądziku różowatym, to jest to zapalna przewlekła choroba, której nie można wyleczyć całkowicie, jedynie zaleczyć jej objawy i kontrolować stan skóry. W leczeniu trądziku różowatego mogą być stosowane zarówno leki miejscowe, jak i ogólne, zależy to od rodzaju zmian skórnych. Leczenie ustala się w zależności od rodzaju zmian skórnych. W leczeniu trądziku różowatego mogą być stosowane antybiotyki, głównie z grupy tetracyklin tj. tetracyklina, doksycyklina, czy nowsza limecyklina (Tetralysal®), wykorzystuje się głównie ich właściwości przeciwzapalne. Witamina PP może działać pomocniczo w niektórych postaciach trądziku różowatego oraz w trądziku zwykłym. W leczeniu trądziku różowatego stosowane są także leki miejscowe, które również działają przeciwzapalnie np. iwermektyna, metronidazol (chemioterapeutyk) oraz leki zmniejszające rumień, działające na naczynia krwionośne. W trakcie leczenia, poza stosowaniem leków, niezbędna jest również prawidłowa pielęgnacja skóry, oparta o zalecenia lekarza. W niektórych przypadkach, ale nie zawsze, trądzik różowaty może być dziedziczny - jeśli w rodzinie występują przypadki choroby, istnieje ryzyko, że pojawią się również w kolejnym pokoleniu.

Dobór leków zależy od typu trądziku - trądzik zwykły (młodzieńczy, późny, spowodowany zaburzeniami hormonalnymi), trądzik różowaty oraz rodzaju zmian skórnych, występujących w jego przebiegu. Leczenie jest dobierane również ze względu na wiek i choroby towarzyszące. Nie znam dokładnie Twojego przypadku, więc proponuję Ci podczas kolejnej wizyty dopytać lekarza i przedstawić mu swoje obawy. 

14.Co w czekoladzie szkodzi na trądzik, cukier czy samo kakao jako takie?

Uważa się, że cukry proste, nasilają rumień twarzy. Prawdopodobnie oprócz tego również kakao zawarte w czekoladzie może nasilać trądzik, choć więcej badań dotyczy negatywnego wpływu czekolady na trądzik zwykły (inny typ trądziku). Ciężko jest rozgraniczyć te dwa aspekty, bo w czekoladzie zawarte są zarówno cukry proste, jak i kakao. 

15.Niestety, miesiąc temu zdiagnozowano u mnie trądzik różowaty :( moimi największymi pasjami są narciarstwo oraz maratony rowerowe. Słyszałam, że wysiłek oraz mróz źle wpływa na trądzik różowaty. Czy to prawda? Jak mogę opanować chorobę nie rezygnując z pasji?

Trądzik różowaty mogą pogarszać różne czynniki zewnętrzne, m.in. bardzo niska temperatura, czy wysoka temperatura. Również ciepło wytwarzane podczas wysiłku fizycznego może nasilać rumień. Pasje w życiu człowieka odrywają jednak ważną rolę i m.in. zmniejszają stres i napięcie, które również mogą pogarszać chorobę. Negatywny wpływ wielu czynników zewnętrznych można zmniejszyć przez odpowiednią pielęgnacje, np. poprzez stosowanie odpowiednich kremów ochronnych przed ekspozycją na niską temperaturę. Zamiast rezygnować w wysiłku fizycznego można go np. do pewnego stopnia ograniczyć lub nieco zmodyfikować. Najlepiej po poradę zgłosić się do lekarza dermatologa, a do problemu podejść indywidualnie. 

16.A ja mam pytanie odnośnie zaczerwienienia i mocnego rumienia. Krostki udało mi się zaleczyć, ale w ciągu dnia twarz płonie, bez względu na okoliczności. Czy IPL pomoże? Miałam 3 zabiegi, niestety bez rezultatu. Czy tabletki antykoncepcyjne mogą nasilać problem?
W przypadku zmian naczyniowych tj. rumień terapia z zastosowaniem intensywnego pulsacyjnego źródła światła (intense pulsed light therapy – IPL) może przynieść i wielu przypadkach przynosi korzystne efekty – poprawę stanu skóry i kontrolę choroby. Należy pamiętać jednak, że do osiągnięcia pożądanego efektu bardzo istotne jest właściwy dobór długości fali i parametrów zabiegowych. Ich nieprawidłowy dobór może pogorszyć chorobę i dać przeciwny skutek. Bardzo ważna jest poza tym odpowiednia pielęgnacja skóry i w razie konieczności stosowanie niektórych leków. Do osiągnięcia zadawalającego efektu, szczególnie w przypadku zmian rumieniowych, często potrzebna jest seria zabiegów oraz ich okresowe powtarzanie.
To już wszystko:) Mam nadzieję że post jakoś pomoże!

Jeśli macie jakieś pytania piszcie!

Buziaki

Ala

31 komentarzy:

 1. Alinko kochana. Mam pytanie, ale dotyczące trądziku neuropatycznego. Mianowicie, masz jakieś rady dla osób borykających się z tą przypadłością? Potrafię zniszczyć sobie buzię kiedy mam zły dzień i nie mogę patrzeć na te wszystkie zaskórniki, pryszcze...

  OdpowiedzUsuń
 2. Alinko kochana! Wszystkie moje pytania się tu pojawiły! Jesteś cudowna, a to co robisz niesamowite! Dzie-ku-je-my! Natalia

  OdpowiedzUsuń
 3. A ha bylam już u 4 dermatologów i ginekologa. Brałam retonoidy, 3 antybiotyki doustne,leki skórne i hormony. Stosowałam różne zabiegi kosmetyczne i nic....pryszcze jak były tak są. Kosmetyki dobrej jakości. Nic mi nie dało chodzenie po dermatologach, jedynie wątroba i portfel są nadszarpnięte.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pytanie może nie o trądzik ale byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź, czy dzięki sposobie odżywiania jaki stosujesz udało Ci się przestać brać leki tarczycowe? Czy nadal musisz je brać?

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć Alinko:)
  Mam do Ciebie pytanie niezwiązane z tematem: od jakiegoś czasu używam wody utlenionej do przemywania cery i jestem ogromnie zadowolona z jej działania, jednym z rezultatów jest widoczne rozjaśnienie skóry, jak myślisz, czy to będzie stały efekt, czy z czasem jasny odcień się utleni? I przy okazji drugie pytanie, czy peeling kawitacyjny może przynieść realną poprawę w niwelowaniu drobnych blizn i nierówności?
  Pozdrawiam serdecznie:*

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatny wpis ! Dziękuję.
  Czy ktoś tutaj może wie, czy zażywając Tetralysal mogę spokojnie smarować miejscowo twarz Soolantrą i Rozexem ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej Alinko, chciałabym Ci bardzo podziękować za tego bloga :) obserwuje Cię już od 7 (!!) lat i nie zliczę ile razy przydały mi się twoje wskazówki :) będąc nastolatka korzystałam z trików przeciwtradzikowych, niedawno dzięki Twojej rekomendacji bazy miyo do powiek moje estetyczne życie cieni zostało uratowane i nie martwię się ich rolowaniem i ścieraniem. Buziaki!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojeju Kochana ale się cieszę:))) Dziękuję, strasznie mi miło!!!! Nawet nie wiesz jakie to super uczucie dostać taki miły komentarz szczególnie że jesteś ze mną już tak długo:D jestem do Twojej dyspozycji, jakby co pisz i pytaj śmiało:***

   Usuń
 8. Teraz tradzik rózowaty nie pyta o wiek ... żyjemy w takich czasach, że tak jak piszesz może dotknąć nawet bardzo młodych ludzi

  OdpowiedzUsuń
 9. . W leczeniu trądziku różowatego stosowane są także leki miejscowe, które również działają przeciwzapalnie np. iwermektyna, metronidazol (chemioterapeutyk) oraz leki zmniejszające rumień, działające na naczynia krwionośne. - Metronidazol nie jest chemioterapeutykiem.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Co prawda nie mam problemu z trądzikiem różowatym, ale już wiem jakie problemy ma moja koleżanka w związku z tą chorobą. Podeślę jej ten artykuł, kto wie, możliwe, że jeszcze czegoś się dodatkowo dowie o swojej sytuacji z trądzikiem. Dziękuję za tak wspaniały wpis!
  Ola z Modny Blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oo ja też dziękuję, bardzo się cieszę i trzymam kciuki za koleżankę;)

   Usuń
 11. Hej, przepraszam, że nie w temacie;) Czy mogłabyś napisać coś o białku które ostatnio pokazywałaś na instagramie? Czy w związku z tym, że jest to białko grochu nie masz potem żadnych nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych? Pytam bo po zwykłym białku zazwyczaj źle się czuje i chętnie bym to przetestowała a nie należy do najtańszych ;)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana ja miałam to samo ze zwykłym- to najgorsze co mogę wypic- problematyczna jest kazeina:( miałam każde dostępne u nas białka vegańskie i scitec z grochu jest dobry, to vivo jest super ono jest surowe i fermentowane dodatkowo masz tam białko konopne i enzymy:) ale sa też małe białka z grochu na allegro i na pewno bezpieczniej będzie tak sprawdzić. białko konopne też jest w mniejszych opakowaniach ale bez smaku więc musisz z czymś mieszać:) pur ya ma dobre białka:)

   Usuń
  2. jakby co pytaj jeszcze śmiało:)

   Usuń
 12. Alinko, chciałam zapytać o kolory podkładu prasowanego z Neve. Który byłby najbardziej zbliżony do sunny fair z Anabelle M, Loreal True Match nr1, Revlon 150? Zastanawiam się jak jasny jest najjaśniejszy z Neve :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana najjaśniejszy jest fair neutral ale on ma neutralny odcień, jest bardzooo jaśniutki bliżej bieli:) i myślę że jeśli używasz sunny to trzeba ci żółtych tonów więc light warm będzie bliżej:)

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź, już zamawiam ;)

   Usuń
 13. Alinko,

  mogłabyś polecić jakąś dobrą lokówko-suszarkę z obrotową szczotką do krótkich włosów? Niestety wszystkie które oglądam mają za dużą średnicę szczotki i nadają się tylko do długich :(

  Dziękuję
  Maja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana zobacz te które ja miałam: https://www.alinarose.pl/2015/07/nowa-suszarko-lokowka-akcesoria-do.html
   philipsy są dość małe;)

   Usuń
 14. Hej,
  Wie ktoś może,czy trądzik różowaty może zająć skórę powiek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana a co się dzieje? Ten rejon, zaczerwienienia i łuszczenie jest bardzo częstym objawem alergii:)

   Usuń
  2. dziekuję, że odpisałaś.
   Problem dotyczy głównie prawego oka. Powieka jest czerwona, ale nie łuszcząca, oko przekrwione 24h, a najbardziej rano, po przebudzeniu i mam ciągle wrażenie jakbym miła przed nim coś drażniącego. I tak od ponad 3 lat. Okuliści stwierdzili, że "taka moja przypadłość".
   Z lewym okiem jest lepiej w przeciwieństwie do prawego i nawet mogę je normalnie pomalować tzn. nałożyć puder, korektor i tusz, bo to maksimum jakie znosi, a prawe już zaraz po korektorze - masakra i tyle.
   A pytam o trądzik różowaty, czy może też obejmować tą strafę, ponieważ na skrzydełkach nosa mam takie samo zaognienie, masę pajączków, które 5 razy zamykałam laserem, nacierpiałam się, wydałam pieniądze, było lepiej przez kilka dni, a potem zrobiło się jeszcze gorzej niż wcześniej :<
   Czy według ciebie ma to jakiś związek, czy raczej kierować się w stonę alergii ?

   Usuń
  3. Ja stosowalam Soolantre i Rozex razem z antybiotykiem Tetralysal przez trzy miesiące. Było to juz 1,5 roku temu i do dzis problem nie powrócił :) Trądzik rozowaty pojawil mi sie w okolicach ust i powiek - pieczenie i lzawienie przez kilka tygodni bo myslalam ze to jakies uczulenie i samo przejdzie. Na szczęście trafilam do dobrej pani dermatolog. Życzę powodzenia Klaudio :)

   Usuń
  4. Kurcze, nieźle trafiłaś, bo akurat mam przepisany Tetralysal od tygodnia, a Soolantrą ponad miesiąc. Tylko no o ile z nakładaniem Soolantry na powieki nie mam już problemu, bo na początku piekło oko, to Tetralysal masakra. Ból brzucha, skurcze, zaparcia. Mam 2 tabletki dziennie.
   Możesz mi napisać jakkie miałaś dawki przez ten okres przyjmowania Tetry ? Będę bardzo wdzięczna ! :<

   Usuń
 15. Sama sie neidawno dowiedzialam, ze mam tradzik rozowaty, wiec ten wpis jak znalazl :)! Najgorsze w przypadku tego tradziku jest to, ze nie mozna go calkowicie wyleczyc... I powiem szczerze, ze nawet nie wiedzialam o istnieniu tradziku rozwatego, a objawy mialam od dawna. Moze gdybym wczesniej sie tym zajela to teraz byloby lepiej.
  Dlatego pisze: dziewczyny, jezeli macie jakies watpliwosci, to idzcie do lekarza, nie czekajcie! Cere macie tylko jedna, dbanie o nia jest bardzo wazne. Nie popelniajcie moich bledow :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam mam pytanie jakie kosmetykami kupić przy trądziku róźowatym chodzi mu o zrobienie makijażu jaki podklad baza pod makijaż puder

  OdpowiedzUsuń
 17. Przepiękny odcień szminki, idealny do sylwestrowej stylizacji .

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam. Mam pytanie czy stosowaniu soolantry - 4 dzień może nastapić pogorszenie? wzrost wykwitów? jest szansa że stan skóry się poprawi?

  OdpowiedzUsuń

❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Hej hej! Fajnie że jesteś!

Napisz co najbardziej Cie zaciekawiło- jeśli masz pytania pisz koniecznie.
Jeśli nie dostałaś odpowiedzi przypomnij mi od najnowszym postem, czasem coś przeoczę :) ❤️❤️

Jeśli wiesz, że możesz pomóc innej czytelniczce, będziemy wszystkie bardzo wdzięczne! ❤️❤️

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Obsługiwane przez usługę Blogger.